جان کری: اگر به سوریه پاسخ ندهیم ایران و حزب‌الله جسارت پیدا خواهند کرد

images (1)

رادیو فردا : جان کری وزیر خارجه آمریکا  روز جمعه درباره موضع واشینگتن درباره سوریه صحبت کرد و گفت  ایالات متحده مطمئن است که مسئول حملات شیمیایی دولت بشار اسد بوده است.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که باراک اوباما چندین روز است که با در حال مشورت با کنگره و رهبران کشورهای جهان درباره سوریه است.

جان کری گفت که پنجشنبه شب اوباما از همه اعضای دولت و تیم امنیت ملی‌اش خواست که با رهبران کنگره مشورت کنیم.

وی افزود به عنوان کسی که  نزدیک به سه دهه در کنگره ایالات متحده بوده می‌داند که  اینگونه مشورت‌ها روش درستی برای رئیس جمهور است وقتی که می‌خواهد تصمیمی درباره اقدام نظامی بگیرد.

جان کری دولت سوریه را متهم کرد که دست به حملات شیمیایی زده است و گفت پاسخ ندادن به این اقدام  حتی به فراتر از مرزهای سوریه می‌کشد. وی تصریح کرد که اگر به سوریه پاسخ داده نشود ایران در برنامه هسته‌ای خود برای رسیدن به سلاح‌ هسته‌ای جسارت پیدا می‌کند و گروه‌هایی مانند حزب‌الله ممکن است به استفاده از سلاح شیمیایی بیندیشند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: «این موضوع همچنین به فراتر از مرزهای سوریه می‌کشد. به ایران مربوط می‌شود که خود قربانی حمله‌های سلاح‌های شیمیایی بوده و حالا در نبود اقدام عملی، برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای جسور خواهد شد. به حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی مربوط است که به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی بیاندیشند.»

جان کری گفت انتشار اسناد  غیرمحرمانه برای در میان گذاشتن اطلاعات  حمله شیمیایی در سوریه حائز اهمیت است.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: خودتان اسناد را بخوانید و قضاوت کنید.

به گفته کری جامعه اطلاعاتی آمریکا بارها اطلاعات در مورد حمله شیمیایی در حومه دشمق را بررسی کرده است و با توجه به تجربه عراق در این مورد حساسیت زیادی به خرج داده شده و برای همین هم بخشی از اطلاعات در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

کری گفت اما برای اینکه منابع و روش‌های گرد‌آوری اطلاعات محفوظ بماند بخشی از این اطلاعات در اختیار اعضای کنگره گذاشته شده است.

کری گفت ما می‌دانیم که سوریه بزرگترین برنامه سلا‌ح‌های شیمیایی در کل خاورمیانه را دارد.

وی تصریح کرد: «ما می‌دانیم که این رژیم چندین بار امسال از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده بود اما در مقیاس کوچکتری؛ و هنوز هم علیه مردم خود استفاده می‌کند و از جمله  جایی نزدیک به محل حمله چهارشنبه گذشته.»

وزیر خارجه آمریکا گفت ما می‌دانیم که به عناصری از رژیم سوریه گفته شده بود که با استفاده از ماسک‌های ضدگاز و دیگر تدابیر برای حمله شیمیایی آماده شوند.

کری تاکید کرد که آمریکا می‌داند که راکت‌ها از کجا شلیک شده، چه ساعتی شلیک شده و کجا فرود آماده و چه زمانی فرود آماده.

وزیر خارجه‌ آمریکا گفت این راکت‌ها از مناطق تحت کنترل نیروهای بشار اسد شلیک شده و در مناطق تحت کنترل مخالفان و محله‌های اطراف فرود آماده است.

کری اظهار داشت تنها ۹۰ دقیقه پس از این حمله این  صحنه‌ها در شبکه‌های اجتماعی گذاشته شد. ما به چشمان خود  هزاران گزارش از ۱۱ منطقه جداگانه در حومه دمشق دیدیم. همه آنها  نشان می‌دهند و گزارش می‌کنند که قربانیان عوارضی چون مشکلات تنفسی، انقباض عضلانی، سرفه، تپش قلب، کف دهان، بیهوشی و  نهایتا مرگ داشتند.

وی افزود همچنانکه ما می‌دانیم مردم عادی سوریه همه  این صحنه‌های هولناک را گزارش کرده‌اند.

جان کری اظهار داشت که ۱۴۲۹ از مردم در حمله شیمیایی سوریه کشته شدند که دست کم ۴۲۶ نفر از آنها کودک بودند. وی افزود که تیم پزشکی می‌خواستند مصدومان را نجات دهند که خود قربانی شدند.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که یک مقام بلندپایه سوریه که از حمله به حومه دمشق اطلاع داشته، تایید کرده که رژیم اسد سلاح شیمیایی استفاده کرده است و اثرات را آن مطالعه کرده و در واقع واهمه داشته که این حمله شیمیایی افشا شود.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که جامعه اطلاعاتی آمریکا در این مورد اطمینان بالایی دارد.

کری اظهار داشت که ممنوعیت استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی به زمان جنگ جهانی اول بازمی‌گردد و اکنون ما به دنبال خلاص شدن از این سلاح  مخوف هستیم.

وزیر خارجه آمریکا گفت به خاطر همین است که ما پیمان استارت، استارت جدید و پیمان جنگ‌افزارهای شیمیایی را امضا کردیم. پیمانی که ۱۸۰ کشور و از جمله ایران، عراق و لبنان آن را امضا کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که اکنون مسئله امنیت ملی آمریکا و متحدان آن است. مسئله اسرائیل ترکیه، اردن و لبنان است که همه آنها فاصله کمی با دمشق دارند. همه جاهایی که در آنجا سلاح‌های شیمیایی وجود دارد و اگر با آن برخورد نشود چه بسا باعث خسارت و مرگ بیشتر در میان دوستان آمریکا بشود.

جان کری در ادامه تاکید کرد که این موضوع عمیقا به اعتبار و  آینده منافع آمریکا و متحدانش در ارتباط است. چراکه به گفته او بسیاری از کشورها که سیاست‌هایشان معیارهای بین‌المللی را به چالش کشیده در حال نظاره هستند. آنها می‌خواهند ببینند که آمریکا و دوستانش وقتی حرفی می‌زنند واقعا به آن عمل می‌کنند یا نه.

جان کری وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «این موضوع همچنین به فراتر از مرزهای سوریه می‌کشد. به ایران مربوط می‌شود که خود قربانی حمله‌های سلاح‌های شیمیایی بوده و حالا در نبود اقدام عملی، برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای جسور خواهد شد. به حزب‌الله و  کره‌شمالی و دیگر گروه‌های تروریستی  یا دیکتاتورها مربوط است که به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی بیاندیشند. آیا آنهادر ذهن خواهند داشت که جلوی رژیم اسد برای استفاده از این سلاح‌ها  الان و در آینده گرفته ‌شد؟ یا اینکه آنها به یادشان می‌ماند که جهان کنار ایستاد و  چشم فرو بست؟»

وزیر خارجه آمریکا استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را «جنایت علیه وجدان بشری»،  «جنایت علیه بشریت»، «جنایت علیه بنیادی‌ترین اصول جامعه جهانی و عرف جامعه جهانی» دانست.

کری گفت همچنانکه بان گی مون دبیر کل سازمان ملل بارها گفته بازرسان سازمان ملل مسئول حملات شیمیایی را مشخص نمی‌کنند بلکه تنها بر روی خود حمله‌ها تمرکز دارند.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به وتوی روسیه در شورای امنیت اظهار داشت که سازمان ملل نمی‌تواند جلوی جهان را برای چیزی که باید انجام داد بگیرد.

جان کری تاکید کرد همانطور که باراک اوباما گفته هرگونه اقدام نظامی در سوریه محدود خواهد بود. کری گفت این اقدام نظامی  مشابه افغانستان، عراق، یا حتی لیبی نخواهد بود.

دربارهٔ seyedezatollahrashmi

فعال سیاسی بر علیه جمهوری اسلامی خونخوار

Posted on آگوست 31, 2013, in انقلاب سوریه and tagged , . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: